Wednesday, October 13, 2021

Llojet e ushqimeve per te mbajtur ne kontroll tensionin

Frutat E Pyllit

Frutat e pyllit janë të pasura me përbërës natyralë që lehtësojnë punën e enëve të gjakut.

Këto përbërës i zgjerojnë ato dhe qarkullimi i gjakut është më i lehtë.

Kosi

Kosi me pak yndyrë ofron shumë kalçium për organizmin.

Ai qetëson enët e gjakut dhe i qetëson ato kur nevojitet.

Peshku

Salmoni, sardelet dhe skumbria janë të pasura me acide yndyrore omega-3,

Këto acide përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe ulin tensionin e gjakut.

FaratFarat e linit, të kungullit apo lulediellit mund të përfshihen në sallata, kos apo tërshërë.

Ato janë shumë të mira për tensionin e gjakut sepse përmbajnë magnez.

Tërshëra

Ky drith është i pasur me fibër që mban tensionin e gjakut nën kontroll.

Për më tepër, tërshëra rekomandohet edhe kundër mbipeshës.

Panxhari

Pirja e dy gotave me lëng panxhari dhe molle e ul tensionin sistolik të gjakut në pak orë.

Panxhari dhe gjethet e tij janë shumë të pasur me kalium, një mineral  i dobishëm për zemrën.

Hudhra

Përbërësit natyralë të hudhrës zgjerojnë enët e gjakut dhe e ndihmojnë zemrën të kryejë detyrën e saj.

Hudhra është shumë e mirë për uljen e tensionit të gjakut.

Fistikët

Këto arrorë janë plot me yndyrna të shëndetshme që i bëjnë mirë zemrës.

Fistikët janë shumë efikasë në uljen e tensionit të gjakut.

Shega

Lëngu  i shegës është i pasur me fibër dhe shumë minerale që mbajnë nën fre tensionin e gjakut.

Ky frut i bën shumë mirë zemrës por edhe sistemit tretës.

Vaji I Ullirit

Ky vaj është plot e për plot me antioksidantë që ruajnë elasticitetin e enëve të gjakut.

Përdorimi i përditshëm i vajit të ullirit është një zgjedhje e mençur në dobi të shëndetit.

Legumet

Qiqrat, thjerëzat, fasulet ndihmojnë në uljen e tensionit të gjakut.

Për më tepër, ato janë të pasura me fibër dhe shmangin sëmundjet koronare.

Çokollata E Zezë

Çokollata e zezë përmban antioksidantë që zgjerojnë enët e gjakut.

Në këtë mënyrë ato ulin tensionin e gjakut.

Masa Shtesë Kundër Tensionit Të Gjakut

Përpos regjimit të shëndetshëm, njeriu duhet të humbasë në peshë, të kryejë aktivitet fizik dhe të marrë medikamentet që rekomandohen nga mjeku.

Share:

Shqiperia JO Duhanit