Thursday, June 15, 2017

Ushqimet që ulin nivelin e stresit

Konsumojini këto produkte në momentin që ndiheni nën presion, apo në prag të një momenti të tillë. Këto ushqime do t’ju ndihmojnë të ndiheni më të qetë.
Portokajtë

Sipas një studimi gjerman në psikofarmakologji, vitamina C që gjendet te portokajtë, ndihmon në reduktimin e stresit dhe rikthen tensionin e gjakut dhe kortisolin në nivele normale, pas një situate të vështirë. Vitamina C, është gjithashtu e njohur për rritjen e sistemit imunitar.

Patatja e ëmbël
Patatet e ëmbla mund të reduktojnë ndjeshëm stresin, sepse ato plotësojnë nevojën tuaj për të konsumuar karbohidrate dhe ëmbëlsira kur jeni nën presion. Ato janë të pasura me betakaroten, vitamina të tjera dhe fibra të cilat ndihmojnë trupin të përpunojë karbohidratet në mënyrë të ngadaltë dhe të qëndrueshme.

BLI MACA NE SHQIPERI!


Kajsi të thata
Kajsitë janë të pasura me magnez, i cili ul stresin dhe është një qetësues natyral i muskujve.

Bajame, fëstëkë dhe arra
Bajamet janë të pasura me vitamina B dhe E, të cilat ndihmojnë në rritjen e sistemit tuaj imunitar, ndërsa arrat dhe fëstëkët ndihmojë në uljen e tensionit të gjakut.

Gjeli i detit
Gjeli i detit përmban një aminoacid të quajtur L-triptofanit. Ky aminoacid, shkakton çlirimin e serotoninës, një kimikat që e bën trurin të ndihet mirë. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz që konsumojnë mishin e gjelit të detit ndihen të qetë, ndonëse pak të lodhur, pasi e konsumojnë atë. L-triptofanit ka një efekt qetësues të vërtetuar.

Spinaqi
Mungesa në magnez mund të shkaktojë dhimbje koke, migrenë dhe një ndjesi lodhjeje. Një filxhan spinaq siguron 40 për qind të nevojave tuaja ditore për magnez.

Salmoni
Dieta të pasura me acide omega-3 yndyrore, mbrojnë kundër sëmundjeve të zemrës. Një studim nga Diabetes & Metabolism ka vërtetuar se omega-3, mbron hormonet e stresit, kortisolin dhe adrenalinën.

Avokado
Yndyrat e pangopura dhe kaliumi në avokado ndihmojnë për tensionin e ulët të gjakut. Sipas Institutit të Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut, një nga mënyrat më të mira për të ulur tensionin e gjakut është të konsumoni mjaftueshëm kalium (avokadot kanë më shumë se bananet).

Perimet jeshile
Brokoli, lakra jeshile dhe perime të tjera jeshile janë shumë të pasura me vitamina që ndihmojnë trupin tonë në periudha stresi.

Këshilla të tjera për të luftuar stresin:
- Ushtrime të rregullta fizike
- Konsumoni një mëngjes energjik
- Konsumoni vakte të vogla gjatë gjithë ditës, të cilat do ta mbajnë të qëndrueshëm nivelin e sheqerit në gjak (kur sheqeri në gjak është i ulët, energjia mendore, fizike dhe emocionale zvogëlohet dhe stresi rritet).
Share:

Shqiperia JO Duhanit