• Medikamente

    1.Cfare eshte X medikamente ? 2.Efektet anesore te mundshme 3.Ruajtja dhe afati i perdorimit 4.Informacione shtese

  • SEMUNDJE

    Informacion i detajuar rreth nje semundjeje. Simptomat , Shkaktaret , Parandalimi , Keshilla , Diagnostikimi , Trajtimi

  • Kontrollo shëndetin Pa Pagesë

    #CHECKUP #FALAS parandalon sëmundje, shpëton jetë!

Sunday, June 25, 2017

Lëngu i shegës.

Lëngu i shegës.
Lëngu i shegës shuan etjen, nxit oreksin dhe ndihmon në tretjen e ushqimit. Me shumë sukses përdoret edhe në sëmundjet e stomakut dhe të zorrëve, është freskues dhe mënjanon helmet e organizmit. Ai mund të përdoret edhe për heqjen e njollave dhe rrudhave të fytyrës. Lëngu i shegës mund të quhet edhe ilaç i çmuar për zemrën. Sipas një studimi izraelit, pirja e një gote me lëng shege çdo ditë do të parandalonte në formimin e pllakëzave në enët e gjakut, duke ulur kështu rrezikun për t‘u prekur nga arterosklerozat.


Share:

Thursday, June 15, 2017

Ushqimet që ulin nivelin e stresit

Konsumojini këto produkte në momentin që ndiheni nën presion, apo në prag të një momenti të tillë. Këto ushqime do t’ju ndihmojnë të ndiheni më të qetë.
Portokajtë

Sipas një studimi gjerman në psikofarmakologji, vitamina C që gjendet te portokajtë, ndihmon në reduktimin e stresit dhe rikthen tensionin e gjakut dhe kortisolin në nivele normale, pas një situate të vështirë. Vitamina C, është gjithashtu e njohur për rritjen e sistemit imunitar.

Patatja e ëmbël
Patatet e ëmbla mund të reduktojnë ndjeshëm stresin, sepse ato plotësojnë nevojën tuaj për të konsumuar karbohidrate dhe ëmbëlsira kur jeni nën presion. Ato janë të pasura me betakaroten, vitamina të tjera dhe fibra të cilat ndihmojnë trupin të përpunojë karbohidratet në mënyrë të ngadaltë dhe të qëndrueshme.

BLI MACA NE SHQIPERI!


Kajsi të thata
Kajsitë janë të pasura me magnez, i cili ul stresin dhe është një qetësues natyral i muskujve.

Bajame, fëstëkë dhe arra
Bajamet janë të pasura me vitamina B dhe E, të cilat ndihmojnë në rritjen e sistemit tuaj imunitar, ndërsa arrat dhe fëstëkët ndihmojë në uljen e tensionit të gjakut.

Gjeli i detit
Gjeli i detit përmban një aminoacid të quajtur L-triptofanit. Ky aminoacid, shkakton çlirimin e serotoninës, një kimikat që e bën trurin të ndihet mirë. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz që konsumojnë mishin e gjelit të detit ndihen të qetë, ndonëse pak të lodhur, pasi e konsumojnë atë. L-triptofanit ka një efekt qetësues të vërtetuar.

Spinaqi
Mungesa në magnez mund të shkaktojë dhimbje koke, migrenë dhe një ndjesi lodhjeje. Një filxhan spinaq siguron 40 për qind të nevojave tuaja ditore për magnez.

Salmoni
Dieta të pasura me acide omega-3 yndyrore, mbrojnë kundër sëmundjeve të zemrës. Një studim nga Diabetes & Metabolism ka vërtetuar se omega-3, mbron hormonet e stresit, kortisolin dhe adrenalinën.

Avokado
Yndyrat e pangopura dhe kaliumi në avokado ndihmojnë për tensionin e ulët të gjakut. Sipas Institutit të Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut, një nga mënyrat më të mira për të ulur tensionin e gjakut është të konsumoni mjaftueshëm kalium (avokadot kanë më shumë se bananet).

Perimet jeshile
Brokoli, lakra jeshile dhe perime të tjera jeshile janë shumë të pasura me vitamina që ndihmojnë trupin tonë në periudha stresi.

Këshilla të tjera për të luftuar stresin:
- Ushtrime të rregullta fizike
- Konsumoni një mëngjes energjik
- Konsumoni vakte të vogla gjatë gjithë ditës, të cilat do ta mbajnë të qëndrueshëm nivelin e sheqerit në gjak (kur sheqeri në gjak është i ulët, energjia mendore, fizike dhe emocionale zvogëlohet dhe stresi rritet).
Share:

Wednesday, June 14, 2017

Këto janë disa nga ushqimet që balancojnë hormonet

Hormonet luajnë një rol të rëndësishëm në trup duke qenë se janë të vetmit përgjegjës për emocionet, tretjen, metabolizmin, dëshirën seksuale, madje edhe energjinë.

Ja pse është e rëndësishme të konsumoni ushqimet e duhura që rregullojnë prodhimin e hormoneve, kështu organizmi do të funksionojë siç duhet.

Vaji i kokosit – përmban acid laurik që mund të ndihmojë në shërimin e plagëve në lëkurë, plus që është i mirë edhe për balancimin e hormoneve. Një tjetër përfitim i vajit të kokosit është se mund të vrasë edhe bakteret dhe viruset e tjera në trup, ndërkohë që në të njëjtën kohë mund të rrisë nivelet e energjisë, përmirëson tretjen dhe përshpejton metabolizmin.

Perimet e gjelbra – Spinaqi, shpargu, kale dhe perime të tjera të gjelbra janë gjithashtu të mira për t’u përfshirë në dietë, duke qenë se janë të pasura në antioksidues, plus që përmbajnë një sërë vitaminash dhe mineralesh që ofrojnë mbrojtje kundër sëmundjeve të ndryshme.

Bajamet – Nëse keni probleme me fytyrën, akne apo njolla të tjera, duhet të përfshini bajamet në dietë. Ato mund të rrisin prodhimin e hormonit adiponectinë në trup, që është përgjegjës për rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, kështu nivelet e insulinës mbeten të njëjta.

Kanellë – Një tjetër ushqim që duhet të merrni në konsideratë është kanella.

Kjo erz mund t’ju ndihmojë të mbani lëkurën e pastër, balancon hormonet, rrit pjellorinë dhe përmirëson humorin. Përveç kanellës duhet të përfshini në dietë edhe erëza të tjera, sidomos ato pikante.

Avokado – Avokado dhe yndyrat e shëndetshme tek frutat janë të mira kur bëhet fjalë për hormonet, pasi nxisin lëkurën të prodhojë dhe qarkullojë hormonet në trup.


Share:

TË HASH SHËNDETSHËM PARA PROVIMIT

Të përgatisësh veten fizikisht dhe mendërisht para një provimi është po aq e rëndësishme sa edhe materiali që ke mësuar. Duhet të sigurohesh që po ha në mënyrën e duhur para një provimi, kështu që mund fokusohesh më mirë në të përgjigjurin korrektësisht të pyetjeve sesa në lodhjen dhe zhurmën e stomakut.

Të hash shëndetshëm para provimit:
Ha një një vakt të balancuar siç duhet para provimit. Në qoftë se e ke provimin në mëngjes, duhet të hash mëngjes më parë.
Përfshi shumë proteina dhe fruta që të japin energji.
Duhet të hash ushqime që janë të pasura me proteina si vezë, arra, yogurt dhe djathë gjatë mëngjezit dhe drekës, gjatë ditës së provimit. Përfitimet do të zgjasin gjithë ditën
Çdo vaft duhet të jetë i lehtë sepse një vaft i rëndë do të shkaktojë përgjumje tek ju.
Mos përdor kafeinën si ushqim zëvendësues. Të heqësh dorë 100% nga kafja (nqs normalisht e pi atë) mund të të shkaktojë dhimbje koke, por ju nuk duhet ta teproni. Teprimi me kafenë dhe pijet energjike mund të të bëjnë shumë nervoz.
Më mirë provo çaj jeshil si kafeinë natyrale.
Në qoftë se je shumë nervoz që të hash, atëhere pi një lëng miks frutash Bio, ose merr ndonjë proteinë tablet. Kjo do t’ju japë ju energji deri sa të hani vaktin tjetër siç duhet.
Mbani me vete në çantë çokollata me proteinë (protein bars) dhe fruta që të mund ti hani midis provimeve (nqs keni më shumë se një provim).
Merrni një multivitamin çdo ditë. Vitaminat omega-3 dhe B rrisin funksionalitetin e trurit, por gjithashtu ke nevojë për një gamë të plotë të lëndëve ushqyese në mënyrë që tëmbash trupin e shëndetshëm.
Gjatë sezonit të provimeve shmang sa të mundesh konsumimin e alkolit (Edhe po të jesh i gëzuar që ke marrë nje provim mos e festo me birra, se nuk do të jesh shumë gati për tjetrin:). Konsumimi i alkolit sjell lodhje, dhimbje koke dhe humbje të përgjidhshme të kontrollit. Një natë para provimit nuk duhet të pish fare alkol.
Përpiqu të konsumosh shumë ujë sepse do të të ndihmojë të jesh i hidratuar para provimit. Dehidratimi mund të të bëjë të humbasësh fokusin dhe të ndihesh i sëmurë gjatë provimit.
Share:

Shqiperia JO Duhanit